категорії: стаття

Історія успіху видавництва Tashen

теґи: Tashen

East German Design – 1949–1989Історія успіху видавництва Taschen, яке вважається одним з кращих на світовому книжковому ринку, варта уваги не менше, ніж сотні виданих ним книжок. А адже нещодавно видавництву виповнилося лише 25 років.

Було засновано у 1980 році 18-річним хлопцем Бенедиктом. Насправді, може, і не було б ніякого видавництва, якби Бенедикт не хотів видати свою чималеньку колекцію коміксів, якими він торгував в невеличкому магазині в Кельні. Перший досвід виявився вдалим, і справа пішла. Він негайно почав видавати каталоги для реклами свого товару, і справа налагодилося. А в 1984 році Ташен зумів вхопити за хвіст справжній успіх. Вигідно купивши 40 тис. копій залишку книги бельгійського сюрреаліста Рене Магрітта англійською мовою по долару за кожну, він легко продав їх по 10 німецьких марок. І таким чином виявив нішу, яку успішно експлуатував в наступні роки. З юності цікавлячись мистецтвом, Ташен вважав, що художні книги занадто дорогі і труднодоступні. Успіх з Магріттом підтвердив, що він не був самотній у своїй думці і художній книжковий ринок має бути дешевшим. Ця ідея перетворилася на його кредо, його мету, його славу та процвітання! Ташен почав перевидавати книги за цінами на порядок нижче загальноприйнятих, давши своїй компанії власне ім'я. І вже в наступному році вийшов його Picasso – перша книга «Основи арту», дуже швидко стала мегапопулярною, а незабаром додалися й інші недорогі, але якісні видання в твердій палітурці. 

Сьогодні ця серія складається приблизно з 50 томів, кожна з яких – про окремого художника, починаючи з таких відомих, як Мікеланджело, до менш відомих, як, наприклад, Норман Роквелл. У 1989 році подвійний альбом Ван Гога, який зібрав усі картини художника, став хітом в книжкових магазинах усього світу, у зв'язку з чим назва молодого видавництва стало у всіх на вустах.

До Ташену видавці найчастіше випускали книжки про мистецтво, розраховані на місцеві книжкові магазинчики. Він же запропонував різні видання, що містять поряд із зображеннями тексти німецькою, французькою, англійською мовами, що розширило межі продажів. Це і дозволяло йому тримати ціну, що не перевищує 50 німецьких марок (що складає сьогодні $ 30) за надзвичайно красиві видання.

До того ж Ташен створював філії по всій земній кулі, закріплюючи свою репутацію видавця книг чудової якості в архітектурі, фотографії, дизайні та світовій класиці. Щоб виділитися на ринку, Taschen постійно шукає нові напрямки. Так, наприклад, його редактор Ангеліка Метузіус, яка стала у 1996 році дружиною самого Ташена та інструментальним партнером у процвітанні його компанії, ввела серію, присвячену інтер’єру та готелям. 

На початку XXI століття Taschen видає еклектичну різноманітність книг в усьому світі і  більш ніж 20 мовами для людей всіх смаків і фінансових можливостей. Гнучкість і креативність – запорука того, що Taschen має комерційне зростання з двозначним числом протягом дев'яти останніх років. І хоча компанії зазвичай приховують цифри, завдяки аналітикам і ЗМІ все ж таки відомо, що Taschen продає на своєму основному ринку в США книжок значно більше будь-якого незалежного художнього видавця. Його підприємство перетворилося на організацію, що має більше 150 представництв у Лондоні, Лос-Анджелесі, Парижі, Мадриді, Токіо і Кельні, яка може собі дозволити склади роздрібного продажу в Лос-Анджелесі та Парижі, розроблені Філіпом Старком.

Бенедикту Ташену вдалося вибудувати зі свого видавництва глобальний бренд, змінивши книжки про мистецтво та їх покупців. Надзвичайне чуття на те, що буде продаватися, поєднане з талантом провокацій та експериментів, допомогло йому досягти вершини світу художньої публікації. Репутація розумного маркетолога з природною здатністю мати справу з мінливістю і капризами авторів, яких він видає, дозволяє аналітикам порівнювати Ташена з великими видавцями довоєнної формації. У ті часи впливові книговидавці, будучи власниками компаній, в яких працювали, справляли сильне враження, а успіх їхнього підприємства був невіддільний від їх особистого успіху.

Схильність Бенедикта Ташена до ефектних вчинків, наприклад покупка творів архітектури Джона Лотнер – літаючої тарілки «Хемосфера», і жестів – випуск грандіозних видань формату XXL, змусили говорити про нього далеко за межами світу видань про мистецтво. У 2000 році Taschen вразило всіх, встановивши рекорд для найдорожчою книги, виданої в XX столітті. «Сумо» Хельмута Ньютона, підписана більш ніж 80 знаменитостями, чиї фото в ній містилися, була продана з аукціону за $ 300 тис., які видавець пожертвував на благодійність. Успіх «Сумо» підштовхнув видавництво до випуску продовження, яке не змусило себе довго чекати, – в 2003 році планету потрясла найбільша книга, видана в недавній історії GOAT про Муххамеда Алі на 792 сторінках і що важить 34 кг. Найсвіжіший каталог Taschen представляє вже п'ять видань формату XXL. Хоча й не такі фундаментальні, як «Алі», вони, тим не менш, вимагають наявності зовсім не мініатюрних розмірів журнального столика.

Талант видавця зробив Бенедикта Ташена багатою і благополучною людиною. Він має славетну збірку сучасної художньої експозиції в софійському музеї Reina у Мадриді, футуристичний восьмикутний будинок, названий Хемосферой на Голлівудських пагорбах, завдяки його третій дружині, архітектору Лорен Вінер, і старіючому французькому бульдогу на ім'я Турбота, який йому не менш відданий, ніж успіх у бізнесі. На порозі 46-річчя, дряпаючи вуха «Турботи», Ташен зізнається, що «дуже радий отриманому шансу заробити за життя те, що хотів».